Skip to content

Sytuacja energetyki jądrowej na świecie

Energetyka jądrowa może się obecnie pochwalić ponad 18 000 reaktoro-lat doświadczenia, a elektrownie jądrowe działają w 32 krajach na całym świecie. W rzeczywistości dzięki regionalnym sieciom przesyłowym wiele innych krajów jest częściowo zależnych od energii jądrowej. Na przykład Włochy i Dania pozyskują prawie 10% swojej energii elektrycznej z importowanej energii jądrowej. Energia jądrowa jest drugim co do wielkości na świecie źródłem  niskoemisyjnej energii.

Pierwsze komercyjne elektrownie jądrowe zaczęły działać w latach pięćdziesiątych XX wieku. Obecnie pracuje na świecie 423 reaktory energetyczne, o łącznej zainstalowane mocy elektrycznej 378 754 MWe. Energia jądrowa dostarcza obecnie około 10% światowej energii elektrycznej i jest drugim co do wielkości na świecie źródłem energii niskoemisyjnej.

Energetyka jądrowa na świecie – statystyki
źródło: Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej

0
reaktorów energetycznych pracuje na świecie
0
TWh
energii elektrycznej wyprodukowały elektrownie jądrowe w 2021 roku
0
reaktorów energetycznych jest obecnie w budowie
0
GWe
całkowita moc zainstalowana w elektrowniach jądrowych
0
%
światowej energii elektrycznej dostarcza obecnie energia jądrowa
0
kraje na świecie eksploatują obecnie elektrownie jądrowe

10 krajów z największą zainstalowaną mocą elektryczną w pracujących elektrowniach jądrowych
źródło: Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej

Reaktory badawcze

Oprócz komercyjnych elektrowni jądrowych w ponad 50 krajach działa około 220 reaktorów badawczych, a kolejne są w budowie. Reaktory badawcze wykorzystane są do celów naukowych i szkoleniowych, a także do wytwarzania izotopów medycznych i przemysłowych.

Ponad 160 statków, głównie okrętów podwodnych, jest napędzanych przez około 200 reaktorów jądrowych. Rosja i Stany Zjednoczone wycofały z eksploatacji wiele swoich atomowych okrętów podwodnych z czasów zimnej wojny. Rosja posiada również flotę dużych lodołamaczy o napędzie atomowym, a kolejne są w budowie. Podłączyła również pływającą elektrownię jądrową z dwoma reaktorami o mocy 32 MWe do sieci w odległym arktycznym regionie Pevek. Reaktory te są adaptacją tych, które napędzają lodołamacze.

Reaktory badawcze na świecie – statystyki
źródło: Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej

0
reaktorów badawczych zbudowano na świecie w 70 krajach
0
reaktory badawcze są eksploatowane obecnie na świecie w 53 krajach
0
reaktory badawcze są obecnie w budowie w 17 krajach
Na tej stronie:
Back To Top