Poparcie dla energetyki jądrowej w Polsce
Poparcie całego społeczeństwa jest niezwykle ważne na obecnym etapie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, w szczególności tam, gdzie elektrownia jądrowa ma być wybudowana. Regularne badania opinii publicznej prowadzi Departament Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a także spółka odpowiedzialna za realizację Polskiego Programu Energetyki Jądrowej – Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o.
Ostatnie badanie opinii publicznej dotyczące energetyki jądrowej zostało przeprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w listopadzie 2022 r. Wskazuje ono, że ponad 86% ankietowanych wyraża poparcie dla elektrowni jądrowych w naszym kraju, a 10% jest przeciwnego zdania. W porównaniu do roku 2021 odnotowano wzrost zwolenników tego typu inwestycji aż o 12%.
Blisko 90% ankietowanych uważa, że budowa elektrowni jądrowej jest dobrym sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi. Z kolei ponad 90% biorących udział w badaniu jest zdania, że budowa w Polsce elektrowni jądrowej przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Z przeprowadzonego badania wynika, że większe poparcie dla budowy elektrowni jądrowych w Polsce wyrażają osoby młode (pomiędzy 15 a 29 r.ż.) oraz starsze (60-75 lat). Względem poprzedniego pomiaru spadł odsetek przeciwników energii jądrowej w Polsce wśród osób w średnim wieku (między 40 a 49 r.ż.). Ogólnopolskie badanie na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska zostało zrealizowane przez firmę DANAE w listopadzie 2022 r., metodą CATI (wywiady telefoniczne) na reprezentatywnej grupie 2112 Polaków w wieku 15-75 lat.
Na poniższym wykresie pokazano, jak zmieniało się poparcie dla budowy elektrowni jądrowych w Polsce.
Gdyby poproszono Pana(ią) o zajęcie jednoznacznego stanowisko w sprawie budowy elektrowni jądrowych w naszym kraju, to czy był(a)by Pan(i) za czy też przeciw? [podano wartości w %]
źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
(najedź na punkt na wykresie, aby odczytać wartość)
Nastawienie mieszkańców gmin Choczewo, Gniewino, Krokowa do budowy elektrowni jądrowej
Najważniejsze wnioski (źródło: Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o.):
- Poparcie dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce wśród mieszkańców gmin lokalizacyjnych (Choczewo, Gniewino i Krokowa) konsekwentnie rośnie i wynosi obecnie 71% (wzrost z 69% w roku 2018).
- Większość mieszkańców gmin lokalizacyjnych (67%) podtrzymuje swoje poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w pobliżu ich miejsca zamieszkania.
- 67% mieszkańców gmin lokalizacyjnych jest zdania, że po wybudowaniu elektrowni będzie więcej miejsc pracy w regionie.
- Nadal widoczna jest silna potrzeba działań informacyjnych i edukacyjnych na obszarach potencjalnych lokalizacji – 76% badanych wskazuje taką potrzebę.